Nauka pływania ? dobry start
Pływanie to prawdopodobnie jedyna dyscyplina sportowa, którą może uprawiać każdy od wieku niemowlęcego do późnej starości. Jako pływanie niemowląt i małych dzieci w Polsce określa się aktywność ruchową w wodzie od 3 miesiąca do 4 roku życia. Pierwszą wizytę na basenie poprzedzić powinna konsultacja u lekarza pediatry. Powinien on wyrazić zgodę na naukę pływania naszego szkraba, a jeżeli są jakieś przeciwwskazania to uprzedzić o ewentualnych sposobach poradzenia sobie z nimi. Debiut małego pływaka warto rozpocząć w momencie, gdy dziecko będzie już dobrze trzymało główkę.

Wiele źródeł utrzymuje, że mniej więcej do 6 miesiąca życia dzieci mają wrodzony instynkt z życia płodowego i potrafią wstrzymać oddech pod wodą. Naszym zdaniem każdy maluch jest indywidualistą i wszystkie założenia dotyczące rozwoju dziecka z którymi się spotykamy powinny być weryfikowane zgodnie z naszym doświadczeniem i możliwościami szkraba. Poleganie na tego typu faktach może dać złudne poczucie bezpieczeństwa,ponieważ malec który bardzo wcześnie zaczyna przygodę z wodą tj. już od 3 miesiąca miał trzymiesięczną przerwę w pływaniu i instynkt może być bardzo osłabiony lub może nie być go wcale. W naszej szkole podchodzimy do każdego szkraba indywidualnie i dostosowujemy tempo oraz zakres ćwiczeń do jego możliwości rozwojowych.

Coś dla płetwonurków...
Podczas zajęć oczywiście powoli przyzwyczajamy malucha do nurkowania. Wcześniej staramy się wypracować u niego nawyk wstrzymania oddechu poprzez polewanie główki wodą z konewki wraz z komendą ?uwaga hop?. Nauka pływania małych dzieci to przede wszystkim duża doza zabawy i ciekawych ćwiczeń mających na celu głównie oswojenie malca z wodą. Spotykamy się z dziećmi z reguły mającymi ukończony pierwszy rok życia, które nawet po kilku miesiącach ćwiczeń na basenie nie zanurzają się. Przyczyny mogą być różne, możliwe że nauka pływania pod wodą nie jest dla nich przyjemna, może nie potrafią jeszcze wstrzymać oddechu. Jednak by nie zrazić szkraba do pływania pamiętajmy, że każde dziecko uczy się na swój sposób i nie naciskajmy do wykonywania nie lubianych ćwiczeń. Pewnych etapów w nauce pływania niemowląt i małych dzieci nie da się przyspieszyć i najważniejsze jest, by nie zrazić malucha do uczestnictwa w zajęciach.

Dlaczego SZKRABY pływają?
Regularnie uprawiany sport przynosi wiele korzyści w rozwoju psychofizycznym małego człowieka, a pływanie to dyscyplina, która fantastycznie wpływa na rozwój dziecka nie obciążając  jednocześnie jego kośćca. Wpływa na zmysł równowagi, rozwój napięcia mięśniowego, reguluje tor oddychania, oddziałuje na rozwój czucia i świadomości małego szkraba, ale przede wszystkim to wspaniała zabawa. Każdy moment jest dobry na rozpoczęcie nauki pływania.

Idziemy na basen
Wspólne, regularne wizyty na basenie pozwolą Ci stworzyć niepowtarzalną więź z dzieckiem. Sprawią, że będzie się ono nie tylko fantastycznie rozwijało, ale również stanie się bardziej odważne i pewne siebie. To wszystko wydarzy się w ciepłych i bezpiecznych ramionach Mamy i Taty, co będzie budować wspaniałą rodzinną więź i stanowić początek wspólnie odkrywanych pasji aktywnego spędzania czasu. Poznaj opinie innych Rodziców na temat pływania. Każdy czas jest dobry na rozpoczęcie nauki pływania dziecka, jeśli jednak jest to możliwe, to pierwszą wizytę zaplanujmy zanim ukończy ono ósmy miesiąc życia. Nie ma wtedy jeszcze lęku przez obcymi i łatwiej adaptuje się do nowych warunków, które spotyka na pływalni. Warto już w domu przygotować szkraba do wizyty na dużym basenie poprzez przyzwyczajanie do szumu wody, pluskania, hałasu, oblewania twarzy wodą. Po ukończeniu ósmego tygodnia zmniejszamy odrobinę temperaturę wody, aby lepiej znosił później chłodniejszą wodę na basenie. Odradzamy wchodzenie z dzieckiem do jacuzzi, ponieważ woda tam ma większą zawartość chloru i wyższą temperaturę. Napowietrzanie wody powoduje ulatnianie cząstek, które mogą podrażniać błonę śluzową nosa oraz wywołać niepożądane reakcje u dziecka. Zajęcia prowadzone są na płytkiej wodzie i osoba przebywająca z dzieckiem nie musi umieć pływać. Jeśli jednak będzie ona stresująca dla opiekuna, to nastrój udzieli się również ćwiczącemu niemowlęciu. Rodzic zgodnie ze wskazówkami instruktora osobiście wykonuje zadania z maluszkiem. Unikamy porównywania naszego szkraba z innymi i pozwalamy mu nabywać umiejętności we własnym tempie. Nauka pływania ma być przede wszystkim przyjemnością i wspaniałą okazją do wspólnej zabawy. Twoja postawa, entuzjazm, zaangażowanie i uśmiech w trakcie ćwiczeń z dzieckiem w wodzie przekładają się na jego sukces.

W szatni
W szatni zostawiamy okrycie wierzchnie i przebieramy malucha do specjalnej pieluszki do pływania bądź kostiumu. Na czas przebierania przypnij dziecko do nosidełka bądź zostaw pod opieką osoby towarzyszącej. Nigdy nie zostawiamy dziecka na przewijaku bez opieki! Zdejmujemy biżuterię, zegarki, unikajmy zapinania kluczyka do szafki na nadgarstek. Przed wejściem na basen weź prysznic wraz z dzieckiem. Maluch nie może pływać ze smoczkiem w buzi. Po wyjściu z wody umyj dokładnie dziecko i siebie, nasmaruj malucha kremem ? woda może wysuszać skórę.
Wysusz suszarką główkę malucha, delikatnym strumieniem ciepłego powietrza smagaj również po uszkach malucha. Pamiętaj, aby po zakończeniu zajęć odczekać przed wyjściem na powietrze około 30 minut.

Kiedy nie idziemy na basen:
Pamiętajmy, iż nie wolno pływać, jeśli dziecko przechodzi lub niedawno przechodziło infekcję dróg oddechowych, moczowych, ma biegunkę lub cierpi na silne i przewlekłe choroby skóry. Przeciwwskazaniem jest również zapalenie uszu, jak i uczulenie na substancje dezynfekujące, które są dodawane do wody. W przypadku niektórych szczepień nie należy chodzić na basen z dzieckiem w dniu szczepienia, najlepiej skonsultować wizytę dziecka na basenie z lekarzem. Ze względów sanitarnych woda w basenach jest przeważnie chlorowana lub ozonowana co może powodować zaczerwienienie oczu dziecka. Po krótkim czasie od wyjścia z basenu zaczerwienienie powinno minąć. Zazwyczaj objaw taki nie świadczy o alergii. Pamiętaj jednak, że jedynie chlor daje mikrobiologiczną czystość wody, ozon jest dodatkiem. Jeśli obsługa basenu mówi, że woda w nim jest ozonowana, wiedz o tym że może w mniejszej ilości, ale jest tam także chlor.

Czy masz jeszcze jakieś wątpliwości?
Napisz do nas, a odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.